Blog | TAD Yabancı Dil Kursu Karşıyaka

YABANCI DİL ÖĞRENME YAŞI


YABANCI DİL ÖĞRENME YAŞI


Bugüne kadar yapılan  araştırmalar, insanın dil ile ilişkisinin hayatı boyunca nasıl geliştiği konusunda artık daha fazla bilgiler sunuyor..Yapılan araştırmaların en çarpıcı sonuçlarından birisi de, daha ileri yaşlarda yabancı dil öğrenmeye başlayanların daha avantajlı olabileceğini gösteriyor.

 

Örneğin BBC de yapılan bu araştırma sonuçlarından birisinde şöyle diyor; Farklı yaşlarda dil öğrenmenin farklı avantajları var. Bebekken kulaklarımız seslere karşı daha duyarlıdır. 0-3 yaş arası çocuklar farklı dilleri ve aksanları hızlıca öğrenip taklit eder. Büyüklerde ise konsantre olma süreleri daha uzun olduğu gibi, okuma yazma gibi becerilere sahip olmak sadece yabancı dilde değil anadilimizde de kelime haznesini sürekli genişletme olanağı verir.

 

Sadece yaşın etkili olmadığını bunun yanında  sosyal durum, öğrenme yöntemleri, hatta dostluk ve arkadaşlık gibi etkenler kaç yabancı dil konuştuğumuzu ve ne kadar iyi konuştuğumuzu etkiler. Edinburgh Üniversitesi'nde İki dillilik Merkezi yöneticisi gelişimsel dilbilimi profesörü Antonella Sorace'a göre, "Yaşla birlikte her şey kötüye gitmiyor".

                            

Örneğin derste bir öğretmenin sınıf  kurallarını paylaştığı "bariz öğrenme" yönteminde, konsantrasyon ve hafıza kapasitesi ile bilişsel kontrol becerileri sınırlı olduğundan küçük çocuklar dil öğrenmede başarı gösteremez.

 

Sorace, "Bu konuda yetişkinler çok daha iyidir. Yani yaş ilerledikçe bu özellik de gelişir" diyor. İsrail'de yapılan bir araştırmada, yapay bir dil kuralını anlama ve bunu laboratuvar ortamında yeni kelimelere uygulama bakımından farklı yaş gruplarının performansı gözlendi.

 


Genç yetişkinler olarak adlandırılan 14-21 yaş grubundakilerin, 12 yaşındakilerden oluşan gruptan çok daha iyi performans gösterdiği, 12 yaşındakilerin de 8 yaş grubundan daha yüksek puan aldığı görüldü.


İNGİLİZCE KURSU İZMİR


Yabancı diller içerisinde öğrenmeyi konu alan bir araştırmada ise İngilizce öğrenen 2000 Katalan-İspanyol öğrencisi ile yapılan deneyi de de benzer sonuca varılmış, yabancı dil öğrenmeye daha ileri yaşlarda başlayanların daha genç yaşta başlayanlara kıyasla daha hızlı öğrendiği görülmüştü.

Dolayısıyla bugüne kadar ülkemizde yaygın olarak kabul gören belli bir yaştan sonra yabancı dil öğrenilemez yada İngilizce kursuna sadece çocuk veya genç iken gitmek gerekir savı biraz gerilemiş olmakta.İyi bir eğitim ortamında gerçekleşen,doğru metedolojilerle beslenen İngilizce kursu öğrencileri yaşı kaç olursa olsun İngilizceyi anadil seviyesinde öğrendikleri görülmüştür.Tabi ki en önemli faktör yine köklü,marka eğitim kurumlarına güvenmek ve onların çizdiği öğrenme stratejisini taviz vermeden uygulamak.

 

İzmir yabancı dil kursları,Amerikan Kültürü,Türk Amerikan Derneği,Karşıyaka İngilizce kurslari

 

                                                                                                                     

Devamını oku
İNGİLİZCE EĞİTİMİNDE TEMEL SORUNLAR

İNGİLİZCE KURSLARI İZMİR

Ülkemizde  İngilizce eğitiminde iki temel birbirine fazlasıyla karıştırılmaktadır: Öğrenme ve konuşup-anlama. Öğrenme konusu kısa zamanda gerçekleşebilir ki bu sadece gramer bilgisi ve kelime bilgisidir.Ancak bir dil için bunları biliyor olmak yeterli değildir, en önemlisi bunları kullanmak yani konuşabilmek ve anlayabilmektir. Bunları geliştirmek içinse sürekli pratik yapıp,pratik yapılacak ortamlar oluşturup, devamlı tekrar etmek gerekir.Öğrenilenlerin unutulmaması ve yerleşmesi ancak bu şekilde sağlanabilir.. Bunun içinde zaman gereklidir.

Çok kısa zamanda İngilizce konuşturduğunu iddia edenler olabilir.Ancak azıcık bilinçli olan kursiyerler bilirler ki kısa sürede öğrenilen kısa sürede unutulur.Uzun bir pratiğe dayalı olmayan her bilgi geçici bellekte kısa bir süre tutulur ve sonra unutulur. Bununla beraber Klasik sistem ile eğitim veren kurslara da isterseniz 2-3 yıl gidin yeterli konuşma pratiği yapamadığınızdan İngilizce konuşmanızda ciddi bir gelişme olmamaktadır. 

• Öğrencilerimize tavsiyelerimiz:

1.Bulunduğunuz seviyeye uygun bol bol okuma çalışması yapılmalı. 
2. Temel seviyede İngilizce alt yazılı film ve tv seyretmeleri daha sonra İngilizce anlamaları geliştikçe alt yazı olmadan seyretmeye devam etmeleri, 
3. İngilizce konuşma pratiği yapabilecekleri yabancı birini bulmaları, yoksa internet üzerinden arkadaşlar edinerek onlarla yazışmalarını, 

• İKİNCİ YABANCI DİL KONUSU

 

Uluslar arası gelişen ticarete bağlı olarak Globalleşen dünyada çince, ispanyolca gibi diller önem kazanmakta bu dilleri ikinci dil olarak bilen kişiler iş yerleştirmelerinde tercih edilmekteler. Ama yinede İngilizce dünyanın her yerinde geçerli dil olma özelliğini uzun yıllar koruyacak gibi görünmekte. 

İNGİLİZCE KURSLARI
İngilizce kursları konusunda tam bir keşmekeş ve kafa karışıklığı söz konusu.Bu konudaki tavsiyemiz öğrenciler herhangi bir kursa kayıt yaptırmak isterlerse en fazla 1 seviye kayıt yaptırmaları eğer daha sonra gerçekten istedikleri eğitimi aldıklarını düşünürlerse kursa devam etmeleri. Kurslar ilk anda tüm seviyeleri satma eğilimindedir doğal olarak.Başlangıçta birçok kurs birçok vaatlerde bulunuyore, öğrencilerin gözlerini boyayabiliyorlar ve sonunda bu vaat ettiklerini yerine getiremediklerinden öğrenciler memnun kalmayabiliyor. Çoğu öğrenci ilk birkaç ayın sonunda ayrılmak durumunda kalıyor.Sektörde yaşanan en büyük sorunda bu .Öğrenciler ilk başta kursun parasını birkaç ay-kur peşin ödediklerinden (ki bu durum birtakım kampanyalarla cazip hale getiriliyor) sonradan eğitimden hoşnut olmayıp ayrılmak istediklerinde ödedikleri paraları veya verdikleri senetleri geri alamayabiliyorlar. O yüzden hangi kurs olursa olsun ilk başta 1 seviye kayıt yaptırmakta yarar var.Marka olmayan,sürekli tabela değiştirerek varolmaya çalışan yada Türk-Amerikan Derneği gibi köklü bir markayı isim benzerliği yaratarak taklit etmeye çalışan çok sayıda kurum bulunmakta.İsmin içerisinde Amerikan ibaresinin geçmesi,bir tanede Özgürlük Heykeli logosu yerleştirilmesiyle Türk-Amerikan derneğini taklit etmeye çalışan çok sayıda marka var.Ülkemizde orijinal dernek olarak var olan iki tane dernek/eğitim kurumu vardır.Bunlardan birisi Türk-Amerikan Derneği (TAD Yabancı Dil Kursları)dir,diğeri de Türk-İngiliz Derneğidir.Ancak Maalesef bu iki isminde başına yada sonuna ‘’kültür ‘’ibaresi eklenerek tüketiciler kandırlmaya çalışılmaktadır.Bugün piyasada var olan ‘’................ Kültür Derneği’’ ADLI KURUMLARIN HEPSİ DAVALIKTIR.Hatta bir çoğunun isim değiştirmeleri yönünde mahkeme kararları da çıkmaya başlamıştır.Buna karşılık Türkiye'nin en güvenilir en köklü markası olarak Türk-Amerikan Derneği kursiyerlerine kaliteli İngilizce hizmeti vermeye devam etmektedir.

İZMİR İNGİLİZCE KURSU

Devamını oku

Kampanyalarımızdan haberdar olun!